finansal iş bulma rehberi

Yeni Mezunlar Olacaklar İçin Finans Alanında İş Bulma Rehberi

  1. Finans alanında iş arayışınızı odaklamak için seçici olun

Başvurabileceğiniz bir sürü iş ve işveren var. Ve evet, birden fazla başvuruda bulunmalısınız. Ama işverenlere yalnızca kendileri için çalışmakla ilgilendiğiniz izlenimini vermeniz için en iyi şey, başlangıçta gerçekten odaklanmak için birkaç “öncelikli” işveren (beş ile on arasında) bulmaktır.

  1. İş bulmak için düzenli olun

Sonbahar dönemi, finans işverenlerinin kariyer etkinliklerine katılacağı zamandır. Pek çok kariyer servisi web sitesindeki etkinlik arama işlevine göz atın ve en çok ilginizi çeken etkinliklere kayıt olun. Bu, işe alım görevlileri ile ilgili endişelerinizi ve yeni mezunlarla bir şirkette çalışmanın neye benzediğini anlayabilmeniz için ilgili kişilerle konuşabileceğiniz iyi bir fırsattır.  Onları etkilemek için, ana katılımcılar hakkında bazı ön araştırmalar yapın (katılımcıların listesi fuarın web sayfasında yer alacaktır) ve bazı soruları önceden düşünün.

Tüm kariyer etkinlikleri, beceri oturumları süreleri ve iş ile ilgili son tarihleri ​​takviminize / günlüğünüze ekleyin, böylece yarı zamanlı işiniz, sosyal ve akademik sorumluluklarınız ile bunları birleştirebilirsiniz. Bir günlüğünüz yoksa mutlaka bir tane olsun (bilgisayarınızda, tabletinizde, cepte veya kâğıt üzerinde olabilir.)

Başvuru formu sorularına taslak cevaplar yazmak ve bir kariyer danışmanı tarafından gözden geçirilmek için kendinize bolca zaman ayırın. Bir uzman, yani ikinci bir çift göz fark yaratabilir. Çoğu finans formu, uygulamanıza kaydetme ve geri gönderme fırsatı sunar.

Bir MS Word belgesini (veya alternatif kelime işleme paketini) kalifikasyonlarınızın tüm detayları, iş deneyimi geçmişi ve iletişim bilgileriyle güncel tutun. Bunu çok kullanmanız gerekecek, bu yüzden kopyalayıp yapıştırmak için elinizin altında olması mantıklıdır.

  1. Teknoloji arkadaşınız olsun

Finans dünyasında genel olarak neler olduğu ve bireysel işverenlerdeki spesifik gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Teknoloji bu bilgiyi çok daha kolay bulunabilir hale getirmiştir: Örneği twitter’de işveren hesaplarını takip edebilir, tercih ettiğiniz işverenlerle ilgili haberler için “Google Alert” oluşturabilir, başlıkları bir bakışta tarayabilmeniz için, finansla ilgili medya için RSS akışlarını takip edebilirsiniz.

  1. Sosyalleşin – ama kayıt tutun

Bu, becerilerinizi kanıtlarken kullanmanız için ders dışı aktiviteler yapmak için son şansınız. Finans kuruluşlarının istediği yetkinliklere göz atın. Bu becerilerin herhangi biri repertuarınızdan eksikse, bunları geliştirmek için bu terimi kullanın. Örneğin, henüz bir öğrenci topluluğuna katılmamışsanız, bunu yapmak için iyi bir zaman olacaktır. Sıkıcı geliyor olsa da yaptığınız şeyin kaydını tutun – bu, her bir uzmanlık sorusu için doğru örneği seçmeyi kolaylaştıracaktır.

  1. Kendinizi keşfedin

Kariyerinizde başarılı olabilmeniz kendinizi tanımanıza ve kendinize uygun bir sektör belirlemenize (örn. Yatırım Bankacılığı & Sigorta) de bağlıdır.

Mesela finansal piyasalar günde 24 saat açıktır ve yatırım bankacılığı profesyonellerinin hayatlarının çoğunu giriş seviyesinde bile, işyerinde geçirmeleri alışılmadık bir durum değildir.

Haftalık ve geç akşam vardiyaları, genellikle programların daha yoğun geçmesi sebebiyle gerekli hale gelmektedir. Bununla birlikte, sektörden üst düzey isimlerle yapılan görüşmeler, çalışanların esnekliğini artırmak için çaba sarf edildiğini ortaya koymuştur. Zaman ayırıp uzun saatler çalışmaktan memnunsanız, örneğin yatırım bankacılığının sizin için iyi bir seçenek olabilecektir.

Eğer iş – yaşam dengesini korumak sizin için özellikle önemliyse, o zaman örneğin sigorta sektörü daha iyi bir seçenek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir