finansal kariyer seçenekleri

Profesyoneller İçin Finansal Kariyer Seçenekleri

Finans sektöründeki kariyer, para ile ilgili değildir. İster bir finans kursunda ister bir üniversitede olsun finans eğitimi almanız sizin için sadece bir başlangıçtır. Bu aşamadan sonrası, mevcut kariyer seçeneklerine daha yakından bakmak ve daha sonra hangi sektörlerin yeni profesyoneller için en fazla ihtiyacı olduğunu ölçmektir.

Finans endüstrisi çok yönlü olup çeşitli beceri ve ilgi alanlarına hitap eden çeşitli pozisyonlar sunmaktadır. Finansal hizmetler endüstrisi, niş fırsatlarını da kapsayan çok sayıda alt-endüstriye sahiptir. Bireysel başarının anahtarı, beceri ve menfaatlerinizle en iyi şekilde uyumlu olan finansal işi araştırmak, bulmaktır.

Aşağıda, finansal hizmetler sektöründe ortak kariyer yolları bulunmaktadır.

Kurumsal Finansman

Kurumsal finans işleri, işletme için gerekli sermayeyi bulma ve yönetme kapasitesine sahip bir şirket için çalışmayı içerir. Bu, kurumsal değeri en üst düzeye çıkarırken ve finansal riski azaltarak yapılır.

Böyle bir konumda iken uygulayabileceğiniz işlevler şunlardır:

 • Şirketin genel finansal stratejisini oluşturma
 • Kâr ve zarar tahminleri
 • Kredi limitlerini müzakere etme
 • Mali tabloların hazırlanması
 • Dış denetçilerle koordine etmek

Daha sofistike kurumsal finans işleri, satın alma hedefinin değerini hesaplama veya bir şirketin bir bölümünün değerini belirleme gibi birleşme ve satın alma faaliyetlerini içerebilir. Kurumsal finans pozisyonları, büyük uluslararası kuruluşlardan küçük girişimcilere kadar, her ölçekteki şirkette bulunabilir. Ek kurumsal finans pozisyonları arasında finansal analistler, hazine memurları ve iç denetçiler bulunmaktadır.

Ticari Bankacılık

Ticari bankalar, kontrol ve tasarruf hesaplarından kredilere kadar çeşitli finansal hizmetler sunmaktadır. Bu sektörde mevcut olan kariyer seçenekleri arasında banka muhabirleri, kredi görevlileri, operasyonlar, pazarlama ve şube müdürleri bulunmaktadır.

Yetenekli profesyoneller yerel bir şubeden genel merkeze kadar birçok pozisyona ilerleyebilirler. Böyle bir tanıtım, sizi uluslararası finans gibi bir takım diğer alanlara da yakınlaştırabilir.

Yatırım Bankacılığı

En göz alıcı ve yoğun finansal mesleklerden birisi de yatırım bankacılığı işidir. Yatırım bankacılığı işleri, şirket menkul kıymetlerini ihraç etmeyi kolaylaştırmak ve bu menkul kıymetleri yatırımcıların satın alabilmeleri için düzenlemekle ve bu arada menkul kıymetler ticareti yaparken hem şirketlere hem de zengin bireysel yatırımcılara finansal tavsiyelerde bulunur.

Tipik olarak, yatırım bankacılığı firmaları farklı amaç ve sorumluluklara sahip çok sayıda bölünme ve gruplara sahiptir. Geleneksel bir yatırım bankacılığı şirketinde çalışmak, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetleri ikincil piyasada işlem gören menkul kıymetler, birleşme ve satın alma uzmanları ya da ticaret masası düzenleyicileri ile etkileşime girmenize imkan verecektir.

Hedge Fonları

Finansal riskten korunma fonları, yöneticileri geniş bir yelpazede varlıkları ve finansal ürünleri satın alabilecek veya satabilecek büyük oranda düzenlenmemiş özel yatırım fonlarıdır. Bu tür varlıkları çevreleyen gizem nedeniyle, hedge fonu işleri de birçoğu tarafından göz kamaştırıcı olarak değerlendirilmektedir.

Tipik bir hedge fon işi şunları içerir:

 • Finansal Analist
 • Yasal uygunluk görevlisi
 • Nicel analist
 • Pazarlama Müdürü
 • Portföy yöneticisi
 • Özel Sermaye ve Girişim Sermayesi

Özel sermaye profesyonelleri, işletmelerin hem genişleme hem de mevcut operasyonlar için sermaye bulmalarına yardımcı olur. Ayrıca, yönetilen satın alımlar ve yeniden yapılandırmalar gibi bir dizi kurumsal ticari işlem için finansman sağlarlar.

Bazen, özel sermayeli bir iş, başarısının şirketin kaderini belirlemeye yardımcı olduğu, zorlayıcı bir şirkette geçici bir yönetici olarak çalışmayı gerektirebilir.

Risk sermayesi uzmanları zamanlarının çoğunu yeni şirketler veya küçük, hızlı büyüyen şirketler ile geçirirler. Risk sermayesi, başarısızlık oranının yüksek olduğu zorlu bir iştir, ancak gerçekleşirse ödüller büyük olabilir.

Finansal Planlama

Finansal planlayıcılar, bireylerin mevcut ve gelecekteki finansal istikrarını sağlayacak planlar geliştirmelerine yardımcı olur. Genellikle bir müşterinin finansal hedeflerini gözden geçirirler ve müşterinin bireysel ihtiyaçlarına uyan tasarruf ve yatırım için uygun bir plan oluştururlar. Plan zenginliği koruma veya yatırım büyümesine odaklanabilir ve emlak ve vergi planlamasını bile içerebilir.

Çoğu finansal planlama uzmanı, büyük, ülke çapında gruplar veya daha küçük, yerel olarak çalışan firmalarda çalışır. Bazı planlayıcılar, sabit ücret talep eder, diğerleri ise yönetim altındaki varlıkları satarlar (yatırım fonu gibi) sattıkları ürünler üzerinde komisyon alır.

Sigorta

Sigorta sektöründeki finans işleri, işletmelerin ve kişilerin potansiyel riskleri öngörmelerine ve kayıplardan korunmalarına yardımcı olur. Çoğu sigorta işi büyük sigorta şirketleri içindir. Bu sektöre sigorta poliçeleri satan satış temsilciliği, mevcut müşteri ile çalışan bir müşteri hizmetleri temsilcisi veya geçmiş, niceliksel veri setlerine dayalı olasılıklara göre risk ve prim oranları hesaplayan bir aktüer olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kamu Muhasebesi

Kamu muhasebesi alanı geniştir ve birçok fırsat barındırır. Kamu muhasebecileri, işletmelerin ve kişilerin genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine göre maliyelerini takip etmelerine yardımcı olur. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, ticari işlemleri kayıt altına alır, mali tablolar hazırlamaya yardımcı olur, finansal kayıtları denetleyebilir, gelir vergisi beyannamelerini hazırlar ve ilgili danışmanlık hizmetleri sunabilir.

Finansal İş Fırsatları Bulma

Mali işler hemen hemen her sektöre ait hemen hemen her şirkette mevcuttur. Mali işlerin son derece uzmanlaşma gerektirdiğini unutmayın, bu nedenle jenerik iş bulma panoları bu pozisyonları aramanın en iyi yerleri değildir. Çevrimdışı olarak baktığımızda uzmanlaşmış yönetici istihdamı şirketleri hem finansal iş olanakları, hem de kariyer tavsiyesi için mükemmel kaynaklar olabilir. Üniversitenizin mezunları derneği, size bazı fikirler sunmaya istekli olan endüstri içerenleriyle ve bazen iş ilanları ile iletişim kurarak da çok yararlı olabilir.

Sanayi konferansları ve diğer ağ etkinlikleri de finansal işleri aramak için mükemmel yerlerdir. Ağ konusunda, kişisel etkileşimin değerini asla unutmayın – tanıştığınız herkes personel arayan birini biliyor olabilir. İletişim yollarınızı profesyonel, kişisel bir şekilde, örneğin bir teşekkür e-postası ya da ortak çıkar ilanları takip ederek açık tutun.

Sizin İçin Doğru Yönü Seçme

Bir finansal iş aramadan önce pazarın yönünü göz önüne almak akıllıca olacaktır. En yüksek ihtimalle işleri etkili bir şekilde sürdürmek için, pozisyon talebini ölçmelisiniz.

Farklı finansal işler farklı beceriler gerektirir ve çok farklı çalışma ortamları sunar, bu nedenle uzun vadeli çıkar ve yeteneklerinize uygun bir iş seçmek akıllıca olacaktır. Mesela sağlam kişilerarası becerilere sahip birisi, mali danışman olarak iyi iş çıkarabilirken, sayılarla arası iyi olan biri kamu muhasebesinde daha iyi sonuç alabilir.

Seçenekleri keşfetmek için önce araştırma yapın. En ilginç olanakları ortaya çıkarmak için harcanan zaman, size uymayan bir işte çalışmanın sebep olacağı zaman kaybını ortadan kaldırabilir.

One thought on “Profesyoneller İçin Finansal Kariyer Seçenekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir