Liderlik potansiyeline sahip misiniz?

Mezunlar, finans işverenlerini liderlik potansiyeline sahip olduklarına nasıl ikna edebilir?

Perakende bankalarından yatırım yönetim şirketlerine; finans sektöründeki kuruluşlar, liderlik potansiyeline sahip mezunlar ararlar.

Liderlik potansiyeli, işe alım görevlilerinin sektörde bir iş için yarışan mezunlarda aradığı nitelikler arasındadır. Örneğin, pek çok yatırım bankası ve sigorta şirketi, online başvuru formlarında liderlik hakkında da bir çok bir soru soruyorlar.

Peki, liderlik potansiyeli, liderlik becerileri veya benzeri özellikler aslında ne anlama geliyor?

Liderlik deneyimi nedir?

Liderlik, optimum performansın sağlanması için belirli becerilerin, niteliklerin ve bilginin uygulanması ve insanlardan mümkün olan en iyi sonuçların elde edilmesidir.

Liderler:

 • Ekibine net bir yön verir ve iletişimi teşvik eder
 • Sorumluluğu uygun ve adil bir şekilde devreder
 • Potansiyel engelleri veya kısıtları düşünebilir
 • Amacı belirler ve tüm ekibe anlatabilir
 • Yargılarını kullanmaları için ekip arkadaşlarına güvenir
 • Kararlar verir ve uygular
 • Gerektiğinde müdahale eder ve hedefe ulaşmak için plan yapar
 • Ekip arkadaşlarını takdir eder
 • İlerlemeyi izler
 • Geribildirim verir

Verebileceğiniz en iyi örnekler, insanları yönlendirdiğiniz ve liderliğinizin, ekibin başarısına doğrudan katkıda bulunduğu yerlerdir. Üniversitenizden, işinizden, müfredattan veya kişisel deneyimlerinizden alınabilirler. Belki bir akademik grup projesi sırasında ekibinize bir engel sunuldu ve hızlı bir karar verdiniz ve akranlarınız adına etkili bir şekilde harekete geçtiniz. Neden harekete geçtiniz? Bir karara nasıl vardınız? Akranlarınızı, bu kararı almanın en iyi yol olduğuna nasıl ikna ettiniz? Sorunu çözmek için hangi adımları attınız? Sonuç neydi?

Finansman uzmanları neden liderlik deneyiminizi soruyor?

Finans işverenleri, bir takımı veya projeyi derhal yönetebilmenizi beklemez. Mezun olduğunuzda, yaklaşık iki yıl boyunca eğitim alırsınız. İşverenler, liderlik potansiyeline sahip olup olmadığınızı öğrenmek ister. Liderliğin bir çalışanın sahip olması gereken temel becerilerden biri olduğunu düşünürler.

Bir liderlik örneğiniz yoksa ne olur?

Finans kuruluşlarını liderlik becerilerine sahip olduğunuz konusunda ikna etmek için aslında bir takıma sahip olmanız gerekmiyor. Açıkça bir liderlik pozisyonunun dışında yukarıda listelenen bazı becerilerden daha fazlasını geliştirebilirsiniz.

Yukarıdaki listeye göz atın ve bu becerilerin herhangi birini yaşadığınız zamanı düşünün. Grup yola çıktığında müdahale ettiniz mi? İş arkadaşlarınızı coşku kaybederken motive ettiniz mi? Ya da belki başkalarının yaptığı katkıları fark ettiniz ve işlerini övdünüz mü?

Bir liderlik sorusunu nasıl kısa sürede cevaplayabilirsiniz?

Bir başvuru formunda veya bir görüşme sırasında liderlik deneyiminiz sorulduğunda, özlü ve ilgili bir yanıt vermek için DGES yöntemini kullanın.

Durum: Deneyim sahibi olduğunuz bağlamı ayarlayın. Örneğin: “Üniversitedeki bir grup çalışması sırasında, web sitemizin son sayfalarını doldurmamız gerekiyordu ve bir sınıf arkadaşı, ilgili verilerin kaydedildiği diski kaybetti. “

Görev: Senin için ne gerekliydi? Örneğin: “Sınıf arkadaşım diski kaybetmeden önce yaptığım web sayfası bağlantılarını oluşturmak ve korumak benim sorumluluğumdu.”

Eylem: Aslında ne yaptın. Örneğin: “Daha önce grubun ihtiyaç duyduğu sürece, kolayca adapte olabilen birkaç temel web sayfası şablonu geliştirdim. Ekibi eğitim süremizi bize daha fazla zaman kazandırmak için uzatmaya ikna edip, ekibimi projeyi bitirmek için şablonumu kullanmaya davet ettim.”

Sonuç: Örneğin: “Son başvuru tarihinden sadece birkaç saat sonra tam bir web sitesi sunduk ve öğretmenimiz memnun oldu ve bize iyi bir not verdi.”

Yukarıdaki örnek, bir başvuru formundaki sınırlı kelime sayımı içinde ayrıntılı bir cevap vermenin mümkün olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, örnekte yer alan yetkinlikler finans kuruluşlarının adayların sahip olmasını istediği diğer yetkinliklerdir:

 • motivasyonu yüksek
 • sağduyu sahibi
 • yenilikçi
 • ikna ve etkileme becerileri olan
 • teknik beceriler (teknik bir pozisyon için gidiyorsanız)

Yazımızın sonunda Finans Alanında Başarılı kariyer için yeni mezunların okuması gereken makalelerden birisi olduğunu düşündüğümüz  http://www.finanskurs.net/finans/finans-alaninda-basarinin-9-anahtari.html linkindeki makaleyi de dikkatlerinize sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir