finans kariyeri

Kariyeriniz İçin Alternatif Güzergâhlar

Finans sektöründe çalışmak isteyen öğrenciler, kalıpların dışında düşünmeyi başararak sektörün içine girme fırsatlarını kendileri belirlemelidir.

 1. Spekülatif uygulamalar

Birçok finansal organizasyon yapısal staj ve lisansüstü programlar yoluyla işe alım yapmaz. Bu nedenle spekülatif bir özgeçmiş, mevcut iş olanakları hakkında bilgi almak için mükemmel bir yoldur.

Başvurunuzda hangi tecrübeye sahip olduğunuzu ve şirkete hangi becerileri kazandırabileceğinizi, şirketi neden seçtiğiniz de dâhil belirtip, özgeçmişinizi kişiselleştirin.

Normal şartlar altında finansman görevlilerine uzun bir başvuruyu incelemek için çok fazla zaman kalmayacağından, özgeçmişinizi kısa tutmaya özen gösterin. Bir başvuruyu göndermeden önce, şirketi arayıp başvurunuzu kime göndermeniz gerektiğini sorun. Belirli bir kişiye gönderilen bir mektubun gözden geçirilme olasılığı daha yüksektir.

Bu rotanın faydaları şunlardır:

 • belirli bir şirkete gerçek bir ilgi duyduğunuzu gösterir
 • size ilgilendiğiniz finans alanına dair bir fikir verir
 • gelecekte kullanışlı olabilecek potansiyel ağ fırsatları yaratır
 • başvurmak için işveren havuzunuzu artıracaktır.
 1. Küçük bir işletme kurun

Mali işletmeler, özellikle de yatırım bankaları, girişimcilik becerilerine sahip öğrencilerden etkilenir. Bu nedenle, üniversitedeyken küçük bir işletme kurmayı düşünün. Örneğin, t-shirt üzerine bir logo tasarlayıp basarak kendi giyim hattınızı başlatabilirsiniz. Giysi hattınızı fuarlarda satabilir ve sosyal medya yoluyla tanıtabilirsiniz. Büyük bir girişim olmak zorunda değildir, ancak gelecekteki işe alım görevlilerine bütçeleme, ticari farkındalık ve güçlü iş zekası becerilerine sahip olduğunuzu gösterecektir.

Üniversitenizin işletme topluluğu gibi, kendi işinize başlamak için yardımcı olabilecek çok sayıda kaynak vardır. Ayrıca, bir iş başlatmak ve büyümek isteyen insanlara yardımcı olan StartUp gibi çevrimiçi kaynakları kontrol edin.

Bu rotanın faydaları şunlardır:

 • size uygulamalar ve mülakatlar hakkında konuşmak için orijinal bir şey verir
 • üniversitede iken ekstra para kazanabilirsiniz
 • gerçek hayatta olan durumlara planlama, bütçeleme ve problem çözme gibi becerileri uygulayabilirsiniz.
 1. Kendi finansal ağınızı başlatın

Finans ile ilgilenen bir gruba katılın. Bu, örneğin, başvuru işlemleri hakkında diğer öğrencilerle ipuçları alışverişinde bulunabileceğiniz bir ağ oluşturmanıza olanak tanır. Başlamak için ilk önce üniversiteniz- kulüpler ve sivil toplum kuruluşlarının listesini kontrol edin. Akılcı bir aktüer olabilir ve aktüeryal mesleğe ilgi duyan öğrenciler için bir grubun var olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Benzer şekilde, katılacak grupları bulmak için Facebook, LinkedIn ve MeetUp gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. Ve internetle üniversite veya bölgenizle kısıtlı değilsiniz. Sosyal medya, dünya çapında finans öğrencileri ve profesyonelleri ile bağlantı kurma imkanı sunar. Aradığınız grup oluşturulmadıysa inisiyatifinizi kullanın ve kendiniz başlatın. Bu size bir dizi üniversiteden ve muhtemelen daha uzaktaki öğrenciler ve profesyoneller ile tanışma fırsatı verecektir.

Bu rotanın faydaları şunlardır:

 • finans sektörüyle ilgilenen diğer öğrenciler, mezunlar ve profesyonellerle iletişim kurabilirsiniz
 • gelecekteki işverenlere inisiyatif kullanma becerinizi gösterir
 • benzer çıkarları paylaşan diğer insanlardan öğrenme şansı verir
 • finans alanında gerçekten kariyer yapmaya kararlı olduğunuzu gösterir.
 1. Bir finans danışmanı bulun

İçine girmek istediğiniz bu sektörde tecrübeye sahip olan bir danışman, size rehberlik edebilir ve size tavsiyelerde bulunur ve sizi ‘doğru kişiler’ ile irtibat kurdurabilir. Akıl hocanız, mezun başvurusu sürecinde size danışmanlık hizmeti veren bir stajyer veya tecrübeli bir meslek mensubu olabilir. Size işe alımda en çok istenen beceriler hakkında ipuçları verir; yılların deneyimine sahip olmalarına gerek yoktur.

Finans uzmanlarının genellikle çok meşgul olduğuna dikkat edin, bu nedenle bir danışman bulma çağrısı yaparken ilk hedef kitleniz üniversite mezunları, aile dostları, aile üyeleri ve komşular arasından olabilir. Aynı zamanda olayları ve ağları düşünün. Örneğin, tanıştığınız insanlarla bağlantı kurmak için LinkedIn’i kullanabilirsiniz. Bu yaklaşımı kullanırsanız, LinkedIn profilinizin güncel olduğundan emin olun. Bir rehber arıyorsanız ve onlara e-posta göndermek niyetinde olduğunuzu belirtin. Mesleki ilişkinizi geliştirirken, nadiren öğle yemeği için onları davet etmek mümkün olabilir.

Kendinizi bir akıl hocası ile sınırlamanıza gerek yoktur; birkaç tane olabilir. Bu, bu aşamadan geçmiş kişilerin başvuruları ve kişisel deneyimleri hakkında daha fazla bilgiye erişmenizi sağlar.

Bu rotanın faydaları şunlardır:

 • bulunduğunuz yerden gelen profesyonellerden ilk elden tavsiye alabilirsiniz.
 • tecrübeli birine soru sorabileceksiniz
 • gelecekteki istihdamda size yardımcı olabilecek bağlantıları oluşturabilirsiniz
 • kendinizi daha fazla istihdam edilebilir hale getirmek için ipuçları alabilirsiniz.
 1. Kendi kariyer etkinliğinizi oluşturun

Kariyer etkinlikleri, öğrencilere işverenleri ve öğrencileri bir araya getirmenin ve farklı organizasyonlarda sunulan fırsatların çeşitliliğini paylaşma şansını vermenin harika bir yoludur. Yatırım bankacılığına ilgi duyanlar için birçok kariyer fuarı var, ancak perakende bankacılık gibi diğer finans alanlarıyla ilgilenenleri hedefleyenler çok daha azdır. Kendi etkinliğinizi ayarlamanıza engel olacak hiçbir şey yoktur. Üniversitedeki meslektaşlarınızla konuşarak başlayabilir- size yardım edebilir ve size tavsiyelerde bulunabilirler. Çok büyük bir girişim olmayacak, ancak faydaları çok olacak!

Bu rotanın faydaları şunlardır:

 • profesyonel ağınızı kurmanızı sağlar
 • işverenlerle temasa geçmenizi sağlar
 • işverenleri etkileyebilecek inisiyatif ve yenilik kullanabildiğinizi gösterir
 • seçtiğiniz kariyer yolunda gerçek bir ilgi sahibi olduğunuzu gösterir

 

 1. Yurtdışı finansal istihdam

Yurtdışında bir finansal şirkette bir işe yerleştirme, rekabet gücü yüksek finans sektörlerine girmek isteyen diğer mezunlara üstünlük sağlayabilir. Eğer iki dilli veya çok dilli iseniz, anadiliniz dışında konuşulan bir ülkede çalışmak, dil becerilerinizi kullanma fırsatı verebilir.

İster bir Avrupa ülkesine veya başka bir ülkeye giderseniz geliştirdiğiniz beceriler, elde ettiğiniz deneyimler ve çalışma yaptığınız kişiler, başvuru süreci boyunca öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Yaşadığınız, iletişim kurduğunuz ve farklı bir ülkede ve kültürde çalışabildiğiniz için, işverenler kendinize güveniyor olduğunuzu ve farklı koşullara adapte olabildiğinizi göreceklerdir. Yurtdışında bir istihdam, küresel işletmeler hakkında giderek artan ticari farkındalığınızı gösterecektir.

Bu rotanın faydaları şunlardır:

 • uluslararası irtibat ağı oluşturur ve istihdam olanaklarınızı genişletir
 • iş başvurularında ve mülakatlar sırasında konuşmak için size harika örnekler verir.
 • güven, adapte olabilirlik gibi birçok beceri ve kaliteyi geliştirir.
 1. Bir topluluğunun saymanı olun

Üniversitedeki bir kulüp veya topluluk için saymanlık yapmak, işverenlere bir takımın parçası olarak çalışma isteğinizin yanı sıra parayı idare etme ve yönetme kabiliyetinizi gösterir.

Bu rol, CV’nize eklemeniz için bazı ilgili deneyimlerin yanı sıra mülakatlarda konuşmak için harika örnekler verecektir. Bir sayman olarak vaktiniz ayrıca, öz-yönetim, ekip çalışması, ticari farkındalık, problem çözme, iletişim ve aritmetik de dahil olmak üzere işverenleri etkileyebilecek becerileri öğretecektir.

Bu rotanın faydaları şunlardır:

 • CV’nize ekleyebileceğiniz ve görüşmelerde konuşabileceğiniz paha biçilemez beceriler kazanabilirsiniz.
 • gönüllü olmaya ve çalışmalarınız dışındaki etkinliklere katılmaya istekli olduğunuz için işverenleri etkileyebilirsiniz.
 • planlama, bütçeleme ve yönetim becerilerinizi gerçek hayat durumlarına uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir