finansal özgeçmiş

Bir Finansal Analist İşi İçin Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Bu makale size eğitim niteliklerinizi, önemli kazanımlarınızı, iş tecrübenizi, sevdiğiniz ve beğenmediğiniz şeyleri, güçlü ve zayıf yönlerinizi, başvurularınızı ve diğer kişisel ayrıntılarınızı mükemmel biçimde anlatacak üst düzey bir özgeçmiş yazmanızı sağlayacak bilgiler içermektedir.

Ayrıca özgeçmişinizi ortaya koyma ve istediğiniz mükemmel sonuçların nasıl elde edileceği ile ilgili bazı önemli noktalara yer verilecektir.

İlk olarak, finansal analist pozisyonu için özgeçmişin tipik içeriğinin nasıl olması gerektiğini anlamaya çalışalım.

Özgeçmişin İçeriği

1- Başlık

Özgeçmişinize açık bir başlık koymak iyi bir fikirdir. Başlangıçta kısa bir başlık, özgeçmişinizin başkaları arasında öne çıkmasına kesinlikle yardımcı olacaktır. Başlık ile meramınız doğru tarif edilmelidir ve aynı zamanda net olmalıdır. Başlık, özgeçmişinizin dış paketi gibi olacaktır.

2- Kariyer Hedefiniz

Kariyer amacınız veya hedefiniz her zaman ön planda olmalıdır.

Şirketler, hayatlarındaki hedefleri konusunda açık olan ve ne istediklerini bilen adaylar arıyor. Kariyer hedefleri şirketlerinin misyon ve vizyonuyla uyumlu olan adaylar ile çalışmak istiyorlar.

Örnek:

– İş dünyasında başarılı bir kariyer yapmak ve mutlak bağlılık ve sıkı çalışma ile şirketin hedeflerine ulaşmak için takımda yer almak.

– Büyüme ve mükemmellik ortamında başarılı olmak ve bana tatmin ve kendini geliştirme olanağı veren ve şirketin hedeflerine ulaşmamı sağlayan bir kariyer yapmak.

– Hem şirket hem kendim için mesleki ve finansal zirveleri beceri, bilgi ve sıkı çalışma ile elde etmek.

3- İş Tecrübenizin Kısa Özeti

Özgeçmişinizin daima kısa bir özet veya iş deneyiminize genel bir bakışla başlaması gerektiğini unutmayın. Özet, sahip olduğunuz iş deneyiminin yıl sayısıyla başlamalı ve tecrübeye sahip olduğunuz iş alanındaki ayrıntıları vermelidir.

4- Neden Şirkete Katkı Yapacaksınız?

Şirkete katkı yapacağınızı düşündüğünüz nedenleri  yazabileceğiniz bu bölümü özgeçmişinize eklemenin harika bir fikir olduğunu düşünüyorum.

Güçleriniz, hedefleriniz (ve bu işin amacınızla nasıl uyuştuğu), eğitim nitelikleriniz vb. hakkında kısaca yazabilirsiniz.

Bu, sizin kendinize olan güvenin ve kuruluşa katılma isteğinizin gerçek olduğunu göstermektedir.

5- Eğitim Nitelikleriniz

Bu, özgeçmişinizin çok önemli bir unsurudur. Birçok işe alım uzmanı, özgeçmişin bu bölümüne önem veriyor, özellikle de özgeçmiş giriş seviyesi bir analist ya da iş arayan birine ait ise.

Eğitim niteliklerinizi açıkça ve belirgin bir şekilde yazdığınızdan emin olun. Unutmayın ki en yüksek eğitim her zaman önce gelir.

6- İş Tecrübeniz

Özgeçmişinizdeki deneyiminizi listelediğinizde, iş tecrübenizi ters kronolojiyle sergilemeyi unutmayın, ki bu da en yakın zamanda yapılan ilk şey anlamına gelir. Bu bilgileri bir tablo biçiminde sunabilirsiniz. Bu, işvereninizin iş tecrübesi zaman çizelgesini çabucak anlamasını kolaylaştıracaktır.

7- Başarılarınız

Önemli kazanımlarınızı ve başarılarınızı eklemeyi unutmayın. Bunlar okul veya üniversite günlerinizde veya daha önceki çalışmanız sırasında olabilir. Bu önemli kazanımları vermek, kariyerinizi diğer muhtemel kariyer arayanlarından ayırmaya yardımcı olur.

Hangi alanda kazanılmış olursa olsun, işverenler her zaman başarıya önem verirler.

8- Güçlü ve Zayıf Yönleriniz

Güçlü ve zayıf yönlerini net bir şekilde listeleyerek işverenin sizi anladığından emin olun. Özgeçmişinde bu özellikleri sıralarken kendinize sadık kalmaya çalışın.

9- Hobileriniz ve İlgi Alanlarınız

Özgeçmişinizde hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı listeleyin. Birçok aday buna önem vermez, ancak lütfen işverenlerin, çok boyutlu çalışanları tercih ettikleri için, adayın alan dışı faaliyetlerine kesinlikle baktıklarını unutmayın.

10- Kaynaklar

Özgeçmişinizin bir diğer önemli kısmı referanslardır. Size kefil olabilecek en az iki iyi referans verin.

Bu referansların doğrudan sizinle alakalı kişiler olmadığından ancak okulda, üniversitede veya daha önceki iş yerinde çalıştığınız kişilerden olduklarına emin olun. Özgeçmişlerine bu kişilerin adlarını koymadan önce onlardan izin almayı unutmayın.

11- Kişisel Ayrıntılar

Özgeçmişinizin son bölümü kişisel bilgilerinizdir. Doğum tarihinizi, kalıcı adresinizi belirtin. Tüm bilgilerin güncel olduğundan emin olun.

Özgeçmiş Yazmak

Böylece iyi bir özgeçmiş içeriğinin neler olduğunu açıklamış olduk. Artık bir sonraki önemli aşamaya geçelim: Özgeçmiş nasıl yazılır?

Sizin için en iyi özgeçmiş yapabileceklerini iddia eden birçok şirket ve iş portalları var. Ancak inanın bana özgeçmişinizi hazırlamak için onlara gerçekten ödeme yapmanızın gerekmediğine inanıyoruz.

Aşağıdaki adımları izlerseniz, kendiniz için harika bir özgeçmiş oluşturabilirsiniz.

Aşağıda verilen adımları incelemeniz ve özgeçmişinizi oluştururken bunları takip etmeniz çok önemlidir.

1- Ayrıntılı olun fakat aynı zamanda kısa tutun.

Kompakt bir özgeçmişe sahip olmak etkili bir özgeçmiş için ilk gerekliliktir.

Yatırım bankacılarının özgeçmişinizi gözden geçirmek için harcanacak otuz saniyeleri olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, özgeçmişinizi aşırı bilgi ile yüklemek yerine kilit noktalara odaklanın.

Gerekli ve faydalı olacağını düşündüğünüz bazı bilgileri eklemeniz gerektiğini düşünüyorsanız ancak bir sayfaya sığdıramıyor iseniz, yazı tipi boyutunu azaltın. Özgeçmişinizi yalnızca bir sayfaya sığdırmayı deneyin ve sınırlayın.

2- Doğru ol (yalan söyleme)

İlk bakışta olumlu bir izlenim bırakmak çok önemlidir, ancak özgeçmişinizde yazdıklarınız da önemlidir. Özgeçmişinizin ayrıntılarında doğru ve dürüst tutun.

3- Önce en son gelişmeler

Özgeçmişinizdeki bilgileri, deneyimlerinizi en iyi şekilde tasvir edecek şekilde düzenlemeniz gerekir.

Özgeçmişinizi ters bir kronolojik sırayla yazmak, kariyer büyümesini okumayı ve vurgulamayı kolaylaştırır ve iş verenler tarafından tercih edilen bir formattır.

4- Mümkün olduğunca başarılarınızdan örnekler verin.

Bir özgeçmiş yazarken, yapılan yaygın hata, iş görevlerinizi ve sorumluluklarınızı ayrıntılandırmaya odaklanmanızdır. Bunun yerine, bu görevlerden çıkan başarıları vurgulamaya odaklanmaya çalışın.

Eşsiz başarılarınızın özgeçmişinizde belirtilmesi ve görevlerin kısa tutulması becerilerinizi ve yeteneklerinizi vurgulayacaktır.

Unutmamalısınız ki, işe alım görevlileri başarıya ulaşmak için eleman arıyorlar, dolayısıyla sonuçlarınızı deniyor ve ölçüyorlar. Ölçülebilir sonuçlar daima en ikna edici olan sonuçlardır.

5- Kullanılan dil

Gerçekleştirmek istediğiniz her şeye bir veya iki sayfa ile sınırlama formatına uymanız gerektiğinden, özgeçmiş yazmak daha da zor oluyor. Burada etkili bir dil kullanmak etkili bir rol oynamaktadır.

Dilin basit olmasına izin verin, ancak güçlü sözcükleri kullanmayı, mümkün olduğunca özenli olmasını, özlü yazabilmeyi ve gerekirse madde işaret noktalarını kullanmayı unutmayın.

6- Özgeçmişinizi düzgün biçimlendirin

Özgeçmişinizi okunabilir kılmak için, metin bloklarından ve uzun cümlelerden kaçının. Bol boşluk bırakın, böylece özgeçmişinizin okunabilirliğini arttırmış olursunuz.  Aksi takdirde özgeçmişinizin daha karışık ve kaotik görünmesine neden olacaksınız.

Sayfada boş alan bırakmayın ve dilbilgisi ve yazım hatalarını düzeltin. Özgeçmiş boyunca font boyutu ve stili konusunda tutarlı olun. Gerekirse başlıklar kullanın.

One thought on “Bir Finansal Analist İşi İçin Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

  1. Özgeçmiş konusunda güzel bir yazı olmuş Hocam. Derslerdeki performansınızı burada da görmek güzel 🙂 Devamını bekliyoruz. Başarılar dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir